روانشناسی

نشانه‌هایی که می‌گوید اعتماد به نفس پایینی دارید

برای همه ما، مواقعی وجود دارد که احساس کمبود اعتماد به نفس، وحشت، ترس و اضطراب می کنیم. گاهی اوقات خودمان را سرزنش می کنیم و تصویر نامناسبی در ذهن داریم که عزت نفس ما را پایین می آورد. در این مقاله از مجله اینترنتی دلتا به نشانه های بی اعتمادی افراد می پردازیم.

علائم کمبود اعتماد به نفس در افراد

ریسک گریزی: افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند از ریسک اجتناب می کنند. آنها ترجیح می دهند در منطقه راحتی خود بمانند و گام های جسورانه بزرگ برندارند. اجتناب از این خطر رشد و تجربیات جدید را محدود می کند.

انتقاد زیاد از خود: افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، نسبت به خود خشن و انتقادی هستند. آنها به خود اجازه نمی دهند از اشتباهات خود درس بگیرند، بنابراین توانایی رشد و پیشرفت را از دست می دهند.

مقایسه با دیگران: عدم اعتماد به نفس باعث می شود افراد احساس حقارت کنند. با دیگران مقایسه کنید. در نتیجه احساس بی کفایتی و بی کفایتی می کنند. این مقایسه منجر به کاهش اعتماد به نفس و از دست دادن انگیزه می شود. این ترس باعث می شود که از چالش ها و فرصت های جدید دوری کنند و این دوری رشد و توسعه فردی را محدود می کند. آن‌ها اغلب احساس می‌کنند که کم‌ارزش شده‌اند و این باعث کاهش عزت نفس آن‌ها می‌شود و در نتیجه انگیزه‌شان را کاهش می‌دهد. و فعالیت های ناآشنا، ترجیح می دهند در منطقه آسایش خود بمانند و در نتیجه تجربه و رشد شخصی کاهش می یابد.

مرتبط  این رفتارهای اشتباه مردان را سرد می‌کند

شک: افراد با اعتماد به نفس تمایل دارند به تصمیمات و اعمال خود شک کنند. آنها به توانایی خود در تصمیم گیری اعتماد ندارند و باعث می شود فرصت های مهمی را از دست بدهند و مانع رشد و توسعه آنها شود. آنها برای اعتماد به افراد جدید مشکل دارند و ممکن است در روابط اجتماعی احساس وابستگی و تنهایی کنند. این می تواند باعث شود که آنها خود را از جامعه منزوی کنند و روابط عمیق خود را از دست بدهند.

ناتوانی در رسیدگی به انتقاد: افرادی که عزت نفس پایینی دارند اغلب در رسیدگی به انتقاد مشکل دارند. آنها اغلب انتقاد را به عنوان نقص و شکست شخصی درک می کنند و در برخورد با آن مشکل دارند. این می تواند منجر به عزت نفس پایین و از دست دادن انگیزه برای رشد شخصی شود. . آنها به خود اجازه نمی دهند که چالش های جدیدی را بپذیرند و از تجربیات و بینش های ارزشمندی که ناشی از رفتار مسئولانه است، بهره مند شوند.

ترس از طرد شدن: افراد با عزت نفس پایین ممکن است از ترس طرد شدن و طرد شدن در روابط اجتماعی و حرفه ای رنج ببرند. آنها از ابراز عقیده خودداری می کنند و از انتقاد و تخریب می ترسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا