روانشناسی

طاعون رقص: عجیب‌ترین هیستری جمعی در تاریخ

طاعون رقصیدن اصطلاحی است برای بیماری عجیبی که در سال 1518 در آلزاس فرانسه ایجاد شد. در این مورد نادر، زنی شروع به رقصیدن می کند و همه دیوانه می شوند. رقصی که هیچ کس نمی تواند آن را متوقف کند و تنها پس از بیهوش شدن قربانیان و زخمی شدن آن متوقف می شود. ما را در بنوان دنبال کنید.

طاعون رقص چه زمانی اتفاق افتاد؟

همه چیز از زنی به نام فراو تروفو شروع شد که بی دلیل در خیابان شروع به رقصیدن کرد. این رقص خیلی ها را مثل یک بیماری مبتلا کرد. به زودی افراد بیشتری به گروه پیوستند و تعداد رقصندگان به سرعت افزایش یافت. گزارش ها حاکی از آن است که حدود 400 نفر در عرض یک ماه به این جنون مبتلا شدند که بعدها به طاعون رقصنده معروف شد.

این دیوانه ها علیرغم خستگی و وضعیت جسمانی شان، شبانه روز بی وقفه می رقصیدند تا اینکه روی پاهایشان ایستادند. بسیاری از آنها علیرغم جاری شدن خون از پاهایشان و تلفات این رقص بدون توقف به رقصیدن ادامه دادند.

علت طاعون رقص چه بود

مورخان و محققان چندین نظریه برای توضیح طاعون رقص 1518 ارائه کرده اند. برخی نظریه‌ها نشان می‌دهند که شیوع این بیماری به دلیل هیستری جمعی، شور مذهبی یا معنوی یا روان پریشی عفونی ناشی از استرس و تنش اجتماعی آن زمان بوده است. تئوری های دیگر نشان می دهد که طاعون رقص ممکن است با مسمومیت غذایی یا برخی از عوامل محیطی موثر بر سیستم عصبی مرتبط باشد.

مرتبط  نکات مهم قبل از ازدواج که قطعا نمی‌دانید +ویدیو

1518. در پایان تابستان، این پدیده به تدریج فروکش کرد و طاعون رقص ها با همان سرعت شروع شد. به طور مرموزی متوقف شد. لازم به ذکر است که موارد مشابهی از شیدایی رقص در سایر کشورهای اروپایی در دوره های مختلف تاریخ ثبت شده است.

هیستری جمعی چیست و به چه علتی اتفاق می‌افتد؟

هیستری جمعی یک پدیده روانی است که زمانی رخ می دهد که بسیاری از افراد علائم یا رفتارهای فیزیکی مشابهی را نشان می دهند، اغلب بدون علت پزشکی قابل شناسایی. در مورد هیستری جمعی، مانند شیوع هیستری، گروهی از افراد ممکن است احساسات، عواطف یا اختلالات فیزیکی مشابهی را بدون توجیه پزشکی یا فیزیولوژیکی تجربه کنند.

هیستری دسته جمعی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله تشنج، غش، لرزش، خنده غیرقابل کنترل، یا علائم روان تنی مانند سردرد، بدن درد، یا مشکلات تنفسی. این علائم اغلب از فردی به فرد دیگر در یک گروه سرایت می کند و باعث ایجاد یک اثر مسری می شود.

این پدیده اغلب با موقعیت های استرس زا، استرس عاطفی یا ترس عمومی و همچنین برخی زمینه های اجتماعی همراه است. هیستری دسته جمعی می تواند ناشی از باورهای مشترک، شایعات یا ترس از جامعه باشد. در برخی موارد، رویدادهای آسیب زا یا موقعیت های استرس زا نیز می توانند باعث ایجاد دوره های شدید هیستری شوند. مهم است که به یاد داشته باشید که هیستری جمعی مترادف با یک اشتباه عمدی یا دروغ نیست، بلکه یک واکنش روانی پیچیده و ناخودآگاه است که بر گروهی از مردم تأثیر می گذارد. فرهنگ متفاوتی مشاهده شد. و برای درک بهتر اینکه چگونه عوامل اجتماعی و روانی می توانند بر احساسات و رفتار تأثیر بگذارند، تحقیقات او ادامه دارد.

مرتبط  این افراد هرگز چاق نمی‌شوند

نمونه‌هایی از هیستری جمعی

هیستری دسته جمعی یک پدیده تاریخی در نقاط مختلف جهان است. برخی از نمونه های معروف هیستری جمعی عبارتند از:

  • محاکمه جادوگران سالم (1692): در ماساچوست، رسوایی بزرگ پیرامون اتهامات جادوگری منجر به یک سری محاکمه و اعدام شد. بسیاری از افراد بی گناه، عمدتاً زنان، بر اساس شایعات و ترس به جادوگری متهم شدند که منجر به فصل وحشتناکی در تاریخ آمریکا شد.

  • اپیدمی خنده تانگانیکا (1962): در یک مدرسه دخترانه در تانگانیکا (تانزانیا کنونی)، سه دختر شروع به خندیدن غیرقابل کنترل کردند. این موج به سایر دانش آموزان سرایت کرد و پس از آسیب دیدن صدها دانش آموز، مدیر مدرسه مدرسه را تعطیل کرد. این بیماری به روستاهای اطراف سرایت کرده است، بنابراین مدارس آن مناطق نیز تعطیل شده است.

این مثال‌ها نشان می‌دهند که چگونه ترس، وحشت، یا باور جمعی به یک تهدید مشترک می‌تواند منجر به گسترش سریع علائم یا رفتارها در میان گروهی از افراد شود. هیستری جمعی و اپیدمی رقص، پدیده های پیچیده روانی و جامعه شناختی هستند که هنوز موضوع تحقیقات و توجه بسیاری از محققان و متخصصان در سراسر جهان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا