دانستنی

تأثیر پدیده گرمایش زمین بر اندازه مغز

در تحقیقات جدید اندازه مغز با تغییرات آب و هوایی مرتبط است. مطالعات قبلی زوال مغز انسان مدرن را با افزایش چاقی مرتبط دانسته اند. مقاله جدیدی که در مجله Brain, Behavior and Evolution منتشر شده است، تغییرات آب و هوایی را به عنوان یک محرک بالقوه تکامل شناسایی می کند. او اندازه مغز را تخمین زد و نتیجه گرفت که کاهش اندازه ظرفیت مغز ممکن است نتیجه انتخاب طبیعی در پاسخ به استرس محیطی باشد که حدود 15000 سال پیش آغاز شده است. با مجله اینترنتی دلتا همراه باشید.

عوامل موثر بر اندازه مغز

چه چیزی باعث کوچک شدن مغز می شود؟ جف مورگان استابلر، عضو هیئت مدیره و متصدی تاریخ طبیعی، می گوید: به عنوان یک دانشمند شناختی، دانستن اینکه چگونه ساختار مغز انسان در طول زمان تغییر می کند، مهم است، اما کار بسیار کمی انجام شده است. یک موزه. مشکل حل شد. ما می دانیم که مغز طی چند میلیون سال گذشته در بین گونه ها تکامل یافته است، اما در مورد سایر روندهای کلان تکاملی اطلاعات کمی داریم. من در مورد کاهش اندازه مغز در آخرین کتابم نوشتم، بنابراین این مطالعه گسترش طبیعی جستجو برای دلایل این تغییرات است.

این مقاله از 298 نمونه فسیلی استفاده می کند. تخمین اندازه بدن بر اساس عرض جغرافیایی و جنسیت به دست آمد که برای کنترل تفاوت در انسفالیزاسیون استفاده شد. این فسیل های مورد مطالعه به 50000 سال گذشته محدود شده اند و امکان تجزیه و تحلیل دو دوره دمایی مهم (قبل و بعد از آخرین عصر یخبندان) را فراهم می کنند. فسیل ها به 100 سال، 5000 سال، 10000 سال و 15000 سال تقسیم می شوند.

مرتبط  چند روش ساده برای تمیز کردن ماشین لباسشویی

داده‌های به دست آمده از تحقیقات

داده های جمجمه از منابع مختلف منتشر شده (به عنوان مثال، متاآنالیز) برای مجموع 373 اندازه گیری مستقل نیروهای جمجمه برای 298 جمجمه که اندازه مغز برای آنها تخمین زده شده بود، جمع آوری شد. ما داده های اندازه مغز را با چهار رکورد آب و هوا مقایسه کردیم. داده ها از منابع مختلفی مانند EPICA Dome C که داده های دمای 810000 سال جو را ارائه می دهد، به دست می آید. اطلاعات بیشتر درباره مجموعه داده در لینک زیر موجود است.

آنچه مهم است درک شود این است که ساقه مغز انسان به رشد خود ادامه می دهد. استابلر به Sypost گفت: “در اینجا ما یک تکامل قابل توجه در اندازه مغز پیدا کردیم که بین 5000 تا 17000 سال پیش رخ داده است.” دوره گرم شدن هولوسن اندازه مغز مدرن را بیش از 10 درصد کاهش داد. اگر دمای زمین به افزایش خود ادامه دهد، فشار تکاملی بیشتری بر مغز انسان وارد خواهد شد.

نتیجه‌گیری

واکنش تطبیقی ​​به کوچک شدن مغز از حدود 15000 سال پیش آغاز شد و ممکن است تا امروز ادامه داشته باشد. محققان خاطرنشان کردند که رطوبت و بارندگی نیز متغیرهایی هستند که بر اندازه مغز تأثیر می‌گذارند و دوره‌های کم باران یا بدون باران با اندازه مغز بزرگ‌تر مرتبط است. اما این عوامل کمتر اندازه مغز را پیش‌بینی می‌کردند.

محقق اضافه کرد: «تعجب آور است که ما چقدر درباره ساقه مغز انسان می‌دانیم، حتی اگر این اندام چنین باشد. این مهم است.”
آیا چالش هایی وجود دارد که باید در آینده مورد توجه قرار گیرد؟ دا استیبل پاسخ داد: «این مطالعه به ویژه مهم است زیرا شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اندازه مغز و بدن در پاسخ به تغییرات آب و هوایی تحت انتخاب طبیعی قرار دارند. سوال این است که آیا یک فنوتیپ تحت انتخاب مستقیم است و دیگری به سادگی به یک پیوند تکاملی پاسخ می‌دهد.

مرتبط  قلقلک دادن کودکان ممنوع!

محققان نتیجه‌گیری می‌کنند: «حتی یک کاهش کوچک در اندازه مغز در انسان‌های مدرن به نوعی فیزیولوژی ما را تغییر می‌دهد. این به طور کامل درک نشده است.»

مطالعه ای با عنوان «تغییر آب و هوا بر اندازه مغز انسان تأثیر می گذارد» توسط جف مورگان استیبل نوشته شده است.

منبع: https://www.psypost
مطالعه پیشنهادی : مزایای موهای مجعد بر اساس نظریه تکامل.

br>

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا