روانشناسی

مشکلات آخرین فرزند

کوچکترین فرزند خانواده با چالش ها و مشکلات خاصی مواجه است. درست است که اغلب کوچکترین فرزند خانواده بیش از سایر اعضای خانواده مورد توجه قرار می گیرد، اما این توجه زیاد همیشه نتایج مطلوبی برای فرزندان نهایی به همراه ندارد. مشکلاتی در بین آنها وجود دارد که شرایط سختی را برای آنها به ارمغان می آورد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این مسائل با ما در دلتاماگ همراه باشید.

مشکلات فرزند آخر

جوک های زیادی در میان اعضای خانواده درباره هر کودک و ترتیب تولد آنها وجود دارد. اما آیا شوخی ها بر اساس حقیقت است؟ آیا فرزندان اول با دومی و آخری تفاوت دارند؟ آیا ممکن است شخصیت فرزند دوم به دلیل ترتیب تولد با شخصیت فرزند اول متفاوت باشد؟ آیا در بین فرزندان کوچکتر خانواده های مختلف اشتراکاتی وجود دارد؟ بیایید با هم برخی از چالش های فرزند آخر را بررسی کنیم.

محافظت بیش از حد

گاهی اوقات آخرین فرزند بیشتر توسط والدین و خواهران و برادران محافظت یا حمایت می شود. حمایتی که ممکن است همیشه برای آنها مفید نباشد. این عدم حمایت می تواند استقلال فرزند آخر و مهارت های حل مسئله را کاهش دهد، زیرا او یاد می گیرد برای حل مشکلات خود به دیگران تکیه کند.

مرتبط  طاعون رقص: عجیب‌ترین هیستری جمعی در تاریخ

فقدان مسئولیت

از آنجایی که خواهر و برادرهای بزرگتر اغلب مسئولیت بیشتری بر دوش دارند، ممکن است کودک خردسال در ایجاد احساس مسئولیت و استقلال و ویژگی های اولیه شخصیتی مشکل پیدا کند. فرزند آخر کارش را بین خواهر و برادرش تقسیم می کند و این او را ضعیف و اعتماد به نفس می کند.

جلب توجه

آخرین کودک رفتار جلب توجه نشان داد و در بین همه گروه ها محبوب بود. این کودکان که به مراقبت توسط سایر اعضای خانواده عادت کرده اند، اغلب در مکان های عمومی مانند مدارس و بعداً در جامعه به دنبال مراقبت هستند. این کودکان اگر کانون توجه اصلی نباشند احساس خطر می کنند و برانگیختن توجه به هدفی در روابط شخصی آنها با دیگران تبدیل می شود. آخرین فرزند ممکن است از رفتار بیانی برای جلب رضایت و توجه دیگران استفاده کند.

مقایسه خواهر و برادر

آخرین فرزند در روند رشد دائماً با برادر یا خواهر بزرگترش مقایسه می شود و این مقایسه چه مثبت و چه منفی می تواند عواقب منفی برای آنها داشته باشد. اگر این کودکان در این مقایسه موفق شوند، جایگاه برنده خود را از دست می دهند و محبت مقایسه ای دیگران را برای همیشه با عملکرد خود حمل می کنند و اگر آخرین فرزند در این مقایسه شکست بخورد، بازنده می شوند. این به آنها احساس عزت نفس و خودکفایی می دهد.

دشواری در جدی گرفته شدن

از آنجایی که آخرین فرزندان خانواده کوچکترین هستند، هیچکس آنها را جدی نمی گیرد، آنها را خیلی کوچک می دانند و نمی توانند در مراحل مختلف زندگی نظر بدهند. در برخی خانواده ها به آخرین فرزندان خانواده در بزرگسالی لقب هایی مانند Baby، Toddler و Toddler داده می شود. این موضوع به طور مستقیم بر عزت نفس و اعتماد به نفس شما تأثیر می گذارد

مرتبط  این افراد هرگز موفق نمی‌شوند

انتظارات بالا

با توجه به آخرین فرزند، انتظار بیشتری از دیگران دارد. آنها همچنین با انتظارات زیادی از والدین خود روبرو هستند زیرا آنها به عنوان “آخرین امید” خود برای تحقق خواسته ها و آرزوهای خانواده تلقی می شوند. استرس ناشی از انتظار برای پایان دادن به یکدیگر، در درازمدت باعث خستگی و افزایش سطح اضطراب کودکان می شود.

منابع محدود

در برخی موارد، یک کودک کوچکتر ممکن است منابع یا توجه کمتری نسبت به یک خواهر یا برادر بزرگتر داشته باشد. این زمانی اتفاق می افتد که منابع مالی والدین یا انرژی فرزندان در زمان ورود آخرین فرزند به حداقل برسد. در این صورت ممکن است فرزندان دوم مجبور به استفاده از فرصت های باقی مانده از فرزندان دیگر شوند و این خود باعث کاهش عزت نفس و احساس بی ارزشی می شود.

اختلال هویت

کودکانی که آخرین فرزندان خانواده هستند، گاهی برای یافتن جایگاه خود در خانواده دچار مشکل هویتی می شوند. برخلاف خواهر و برادر بزرگترشان، آنها تلاش می کنند خود را متمایز کنند. نام این کودکان بر اساس خواهر و برادر بزرگترشان است. برای برخی از آنها، علایق و علاقه‌هایشان ممکن است با خواهر و برادر بزرگ‌ترشان گیج‌کننده باشد

افزایش فشار برای موفقیت

به دلیل دستاوردهای خواهر و برادر، فرزند کوچکتر ممکن است برای موفقیت در آموزش حرفه ای یا سایر زمینه های زندگی تحت فشار باشد. کودکان کم سن و سال تلاش می کنند تا با موفقیت های خواهر و برادر خود مطابقت داشته باشند یا از آنها پیشی بگیرند و این باعث ایجاد استرس و انتظارات بیشتر برای آنها می شود.

مرتبط  زنانی با این ویژگی‌ها را از دست ندهید +ویدیو

احساس کنار گذاشته شدن از تصمیمات

فرزندان آخر گاهی اوقات ممکن است احساس کنند که از فرآیندهای تصمیم گیری یا بحث های مهم خانوادگی دور مانده اند. از آنجایی که آنها کوچکترین افراد خانواده هستند، می توانند نظر یا پیشنهاد آنها را نادیده بگیرند. به دلیل این منفی بودن، آنها احساس بی کفایتی می کنند.

تأثیر عاطفی

اگر خواهر و برادر ازدواج کنند یا خانواده را ترک کنند، آخرین فرزند تنهایی یا انزوا عمیق را تجربه خواهد کرد. در این مرحله احساس ضرر نیز می کنند زیرا در مرحله جدید زندگی خواهر و برادر خود تغییراتی را مشاهده می کنند و کیفیت فرزند دوم و آخر تغییرات اساسی را در این مرحله از زندگی به همراه خواهد داشت.

نتیجه‌گیری

لازم به ذکر است که این مشکل جهانی نیست و از خانواده ای به خانواده دیگر متفاوت است. شناخت والدین، حمایت مناسب آنها و ایجاد یک محیط خانوادگی منعطف می تواند به کاهش برخی از این مشکلات برای کوچکترین فرزند کمک کند. در برخی از خانواده ها، هنگامی که خطری که کوچکترین فرزند را تحت تأثیر قرار می دهد شناسایی می شود، این خطر در همان سن رخ می دهد و همه کودکان با هم در یک محیط بدون استرس رشد می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا