بهداشت و سلامت

سنگ مثانه را در خانه نابود کنید!

سنگ های کوچک مثانه اغلب می توانند خود به خود منتقل شوند، اما اگر جدی شوند نیاز به مراقبت پزشکی دارند، در غیر این صورت می توانند منجر به عفونت و سایر عوارض شوند. علل ایجاد سنگ مثانه و بهترین نوشیدنی ها برای درمان آن را در این مقاله مجله اینترنتی بنوان بخوانید.

عوامل ایجاد سنگ مثانه چیست؟

برخی از افراد با سنگ های بزرگ مثانه مشکلی ندارند، اما اگر سنگ ها دیواره مثانه را تحریک کنند یا جریان ادرار را مسدود کنند، ممکن است علائم و نشانه هایی ایجاد شود. سنگ مثانه معمولاً با ادرار ناقص یا منظم همراه است. در بسیاری از موارد، یک بیماری زمینه ای می تواند از تخلیه کامل مثانه جلوگیری کند.

شایع ترین بیماری هایی که باعث ایجاد سنگ مثانه می شوند عبارتند از:

  • بزرگ شدن غده پروستات: بزرگ شدن غده پروستات یا هیپرپلازی خفیف پروستات می تواند منجر به تشکیل سنگ پروستات در مردان شود.
  • مثانه نوروژنیک: به طور معمول، اعصاب پیام هایی را از مغز به عضلات مثانه منتقل می کنند. اگر این اعصاب در اثر سکته مغزی، آسیب چشم یا سایر شرایط سلامتی آسیب ببینند، ممکن است مثانه به طور کامل تخلیه نشود.
  • سیستیت: سنگ کیسه صفرا می تواند ناشی از سیستیت باشد. عفونت های دستگاه ادراری و پرتودرمانی لگن می تواند باعث التهاب مثانه شود
  • سنگ کلیه: سنگ کلیه شبیه سنگ مثانه است. اینگونه است که گاهی اوقات سنگ های کوچک کلیه از مجرای ادراری به مثانه راه پیدا می کنند و اگر راهی نداشته باشند می توانند به مثانه رشد کنند.
مرتبط  مفصل‌های خود را نو کنید!+ ویدیو

سنگ کیسه صفرا در کشورهای در حال توسعه به ویژه در کودکان شایع است که به دلیل کم آبی بدن، عفونت ها و رژیم های غذایی کم پروتئین ایجاد می شود. در سایر نقاط جهان، سنگ مثانه در مردان بالای 30 سال شایع تر است. سنگ مثانه معمولاً در اثر عواملی ایجاد می شود که پیشگیری از آنها دشوار است، اما پیروی از برخی دستورالعمل ها می تواند شانس ایجاد آنها را کاهش دهد.

در مورد علائم و نشانه های ادرار غیر معمول بپرسید. تشخیص و درمان زودهنگام بزرگی پروستات یا سایر عوارض مجاری ادراری می تواند خطر ابتلا به سنگ مثانه را کاهش دهد.

ساده‌ترین راه نابودی سنگ مثانه

آب و مایعات فراوان بنوشید. نوشیدن مایعات زیاد، به ویژه آب، می تواند به پیشگیری از سنگ مثانه کمک کند. زیرا مایعات باعث کاهش و رقیق شدن غلظت املاح در مثانه می شود. مقدار آب مورد نیاز شما به عواملی مانند سن، اندازه بدن، سلامت و سطح فعالیت بستگی دارد. از پزشک خود بپرسید که به چه مقدار مایع نیاز دارید.

منبع: همشهری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا