بهداشت و سلامت

همه آنچه باید درباره سی تی اسکن بدانید

سی تی اسکن که به عنوان توموگرافی کامپیوتری یا سی تی اسکن نیز شناخته می شود، یک روش تصویربرداری پزشکی است که مجموعه ای از اشعه ایکس گرفته شده از زوایای مختلف را برای ایجاد یک تصویر مقطعی دقیق از داخل بدن ترکیب می کند. سی تی اسکن به طور گسترده در مراقبت های بهداشتی برای اهداف مختلف استفاده می شود زیرا اطلاعات ارزشمندی در مورد ساختار داخلی و وضعیت اندام ها و بافت ها ارائه می دهد.

سی تی اسکن چگونه کار‌ می‌کند؟

در طول اسکن، بیمار روی یک میز با دستگاهی دراز می کشد که از طریق یک دستگاه دونات شکل به نام سی تی اسکنر حرکت می کند. این اسکنر اشعه ایکس را منتشر می کند که در زوایای مختلف از بدن عبور می کند. یک آشکارساز در طرف دیگر اسکنر اشعه ایکس را که از بدن عبور می کند اندازه گیری می کند و یک کامپیوتر این اطلاعات را پردازش می کند تا تصویر مقطعی از قسمتی از بدن که مورد بررسی قرار می گیرد ایجاد کند.

اسکن برای چه مواردی استفاده‌ می‌شود؟

سی تی اسکن می تواند تقریباً هر قسمت از بدن از جمله سر، قفسه سینه، شکم، لگن، ستون فقرات و اندام ها را بررسی کند. آنها معمولاً برای تشخیص و نظارت بر بیماری های مختلف مانند:

  • تشخیص و ارزیابی تومورها و سرطان
  • تشخیص آسیب و شکستگی
  • ارزیابی شدت آسیب های داخلی پس از ضربه
  • مطالعه و پایش بیماری های قلبی عروقی
  • شناسایی و ارزیابی عفونت یا التهاب
  • مدیریت اقدامات پزشکی مانند بیوپسی و جراحی
مرتبط  خواص بادرنجبویه آنتی‌اکسیدان و آرامبخشی قوی

آیا سی تی اسکن بی‌خطر است؟

سی تی اسکن بیماران را در معرض اشعه یونیزان قرار می دهد، نوعی پرتو که خطر ابتلا به سرطان را در طول زمان افزایش می دهد. با این حال، مزایای سی تی اسکن در تشخیص و مدیریت شرایط پزشکی اغلب بیشتر از خطرات مرتبط با قرار گرفتن در معرض اشعه کم است. پزشکان به دقت نیاز به سی تی اسکن را بر اساس سابقه پزشکی و علائم فرد در نظر می گیرند.

آمادگی برای سی تی اسکن

آمادگی برای سی تی اسکن بسته به اینکه چه قسمتی از بدن شما اسکن می شود می تواند متفاوت باشد. در برخی موارد، ممکن است چند ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورید یا ننوشید. همچنین ممکن است لازم باشد اشیاء فلزی یا لباس را بردارید. در اسکن تداخل ایجاد کند. مهم است که قبل از انجام اسکن در مورد هر گونه آلرژی، دارو یا شرایط پزشکی قبلی به پزشک خود اطلاع دهید.

در طول اسکن چه چیزی باید انتظار داشت

در طول سی تی اسکن، باید روی میز دراز بکشید. همانطور که در CT اسکن حرکت می کنید، اسکن ممکن است صداهای کلیک یا حرکت را در طول فرآیند ایجاد کند. در برخی موارد، ممکن است مواد مختلفی به داخل سیاهرگ تزریق شود تا دید برخی از اندام ها یا رگ های خونی را بهبود بخشد.

خطرات و عوارض جانبی:

اگرچه سی تی اسکن به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، اما تعدادی خطرات و عواقب احتمالی وجود دارد، از جمله:

قرار گرفتن در معرض تابش: اگرچه سطوح تشعشع کم است، سی تی اسکن اغلب می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. . .

مرتبط  با این روش‌های خانگی از شر سرفه خشک خلاص شوید!

محدودیت‌‌های سی‌تی‌اسکن:

اگرچه سی تی اسکن تصاویر دقیقی را ارائه می دهد، اما محدودیت هایی دارد. به دلیل خطراتی که برای جنین دارد، ممکن است بهترین گزینه جراحی برای زنان باردار نباشد. علاوه بر این، سی تی اسکن برای تصویربرداری از بافت های نرم مانند مغز ایده آل نیست، زیرا اسکن MRI می تواند کنتراست بهتری را برای چنین ساختارهایی فراهم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا