بهداشت و سلامت

چه داروهایی برای سالمندان مضر است؟

به دلیل تغییرات مرتبط با افزایش سن در متابولیسم، عملکرد اندام ها و افزایش خطر تداخلات دارویی، بسیاری از داروها می توانند برای افراد مسن خطرناک باشند. برای متخصصان سلامت مهم است که واکنش‌های نامطلوب دارویی را در بزرگسالان به دقت ارزیابی و نظارت کنند. با ما همراه باشید تا درباره داروهای خطرناک برای سالمندان بیشتر بدانید.

عوارض مصرف دارو در افراد مسن

بنزودیازپین ها: این داروها معمولاً برای اضطراب و بی خوابی تجویز می شوند. اما ممکن است خطر افتادن، گیجی و اختلال شناختی را در افراد مسن افزایش دهد.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs): داروهای غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن می توانند باعث خونریزی گوارشی و آسیب کلیه در افراد مسن شوند که بیشتر مستعد این عوارض هستند. این دارو برای درمان شرایط مختلف در افراد مسن از جمله گیجی، مشکلات حافظه و آلرژی هایی که می تواند باعث یبوست و مثانه بیش فعال شود استفاده می شود.

مهارکننده های اسید معده: معمولاً برای رفلاکس و زخم تجویز می شود. اما در دراز مدت. مصرف آن خطر شکستگی استخوان و کمبود ویتامین و مواد معدنی را در سالمندان افزایش می دهد.

ضد روان پریشی: داروهای ضد روان پریشی گاهی برای مدیریت علائم رفتاری در بیماران مبتلا به زوال عقل استفاده می شوند، اما می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند، از جمله افزایش خطر ابتلا به این بیماری. بیماری. یک بیماری. سکته مغزی و مرگ در سالمندان.

افیون ها: برخی از مواد افیونی تجویز شده برای تسکین درد می توانند باعث یبوست، افسردگی تنفسی و افزایش خطر زمین خوردن در افراد مسن شوند. فشار خون پایین (فشار خون پایین در پاها) خطر زمین خوردن را در سالمندان افزایش می دهد.

مرتبط  خواص نارگیل: میوه‌ای که دور ریختنی ندارد

استاتین ها: استاتین ها معمولاً برای کاهش کلسترول تجویز می شوند، اما خطر درد عضلانی و ضعف عضلانی را در افراد مسن افزایش می دهند. . عدم تعادل و کم آبی در سالمندان

نتیجه‌گیری

آگاهی از عوارض جانبی داروها در سالمندان و ارزیابی وضعیت سلامت عمومی، شرایط پزشکی و تداخلات دارویی آنها برای مراقبت های بهداشتی مهم است. گاهی اوقات، تنظیم یا کاهش دوز دارو ممکن است برای کاهش خطر و بهبود کیفیت کلی زندگی سالمندان ضروری باشد. مهم است که افراد مسن یا مراقبان آنها هر گونه نگرانی یا عوارض جانبی را فوراً به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود گزارش دهند.

در ادامه موضوع عوارض جانبی دارو در بزرگسالان، توجه به این نکته مهم است که خطرات برخی داروها ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی از افراد مسن برخی از داروها را به خوبی تحمل می کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا