دانستنی

ساختمان‌های هرمی تمدن مایا در اعماق جنگل‌های مکزیک

تمدن مایا بیش از 2000 سال وجود داشت و دوران شکوفایی آن به دوره کلاسیک معروف است، از 250 تا 900 پس از میلاد. در این دوره، مایاها شهرهای بزرگی را با مراکز تشریفاتی و بناهای باشکوهی از جمله اهرام، معابد، کاخ ها و کاخ ها ساختند. عرصه ها از معروف ترین شهرهای مایا می توان به تیکال، چیچن ایتزا، پالنکه و کوپان اشاره کرد. با مجله اینترنتی دلتا همراه باشید تا درباره آخرین اکتشافات تمدن مایا بیشتر بدانید.

تمدن مایا

مایاها ساختار اجتماعی و سیاسی پیچیده ای با نخبگان حاکم و جوامع طبقاتی متفاوت داشتند. آنها سیستم کشاورزی پیچیده ای داشتند و محصولاتی مانند ذرت، لوبیا و زغال اخته را پرورش می دادند که اساس رژیم غذایی آنها را تشکیل می داد. مایاها همچنین ستاره شناسان ماهری بودند و یک سیستم تقویم بسیار دقیق توسعه دادند.
فروپاشی تمدن مایاها هنوز بین محققان مورد بحث است. عواملی مانند تخریب محیط زیست، رشد جمعیت، جنگ، بی ثباتی سیاسی، و فروپاشی شبکه های تجاری ممکن است در افول دولت شهرهای مایا در قرن دهم نقش داشته باشند. علیرغم زوال تمدن، بازماندگان مایا هنوز در این منطقه زندگی می کنند و به حفظ میراث فرهنگی خود ادامه می دهند.

شهر باستانی جدیدی از تمدن مایا

تیمی از باستان شناسان اخیراً در حین کاوش در جنگل های عمیق مکزیک، یک شهر باستانی کمتر شناخته شده مایاها را کشف کردند. محققان هیئت باستان شناسی موسسه ملی مردم شناسی نام این شهر را Octomon گذاشتند که در زبان Yucatec Maya به معنای ستون سنگی است.

مرتبط  در پنت هاوس چه می‌گذرد؟

این شهر از ساختمان های هرمی شکل بزرگ، ستون های سنگی، سه مربع حاوی «ساختمان های معجزه آسا» و سازه های دیگر تشکیل شده است که در یک دایره تقریباً متحدالمرکز چیده شده اند. به گفته رئیس تیم باستان شناسی، این محوطه یک مرکز منطقه ای مهم در دوره کلاسیک (250-1000 پس از میلاد) بوده است.

زمین بازی در شهر اکتومون

یکی از اکتشافات مرتبط با این شهر یک استادیوم بزرگ فوتبال است. در تمدن اسپانیا باستان که در سراسر منطقه مایاها گسترش یافت، بازی های فوتبال شامل عبور دادن یک توپ لاستیکی در سراسر جهان برای نشان دادن خورشید بود. بازی توسط شرکت کنندگان انجام می شود که توپ را از طریق یک حلقه سنگی کوچک بدون استفاده از دست خود هدایت می کنند. اعتقاد بر این است که این بازی یک هدف مذهبی مهم دارد.

این سایت ممکن است بین سال های 800 تا 1000 پس از میلاد اشغال شده باشد، تخمینی که بر اساس اندازه گیری مواد به کار رفته در ساختمان انجام شده است. تاریخچه این سایت نشان دهنده یک “تغییر ایدئولوژیک و اجتماعی” است که منجر به فروپاشی تمدن مایاها در قرن دهم شد. گیاهان.

امپراتوری مایا که به خاطر تقویم‌های پیچیده ریاضی خود شناخته می‌شود، بخش‌هایی از جنوب شرقی مکزیک و آمریکای مرکزی را در بر می‌گرفت. گسترش سیاست قرن‌ها قبل از ورود اسپانیایی‌ها به افول آن منجر شد که مبارزه آنها منجر به سقوط آخرین ارتش مایا در اواخر قرن هفدهم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا